Wednesday

Get Farmland bacon for just .25 cents @ Ridley's this week!!!


-Ridley's has Farmland bacon on sale this week for $2.50


Buy one package and use the .75/1 coupon making it $1.75


Load the $1/1 Farmland Bacon Ibotta rebate and .50/1 any brand bacon Ibotta rebate here. You will get $1.50 back from Ibotta making it just .25 cents!!! This is a hot price! I just did it last night and it worked. :)

Monday

General Mills Sale @ Ridley's

Today is the last day to take advantage of the General Mills sale @ Ridley's. 



-Betty Crocker Fruit Snacks $1.33
use (.50/2 coupon) = $1.08 each wyb2

-Chex Mix or Gardettos $1.88
use (.50/2 coupon) = $1.63 each wyb2

-Fiber One Bars or Cookies $1.83
use (.50/1 coupon) = $1.33

-General Mills Cereal $1.88
use ($1/2 coupon) = $1.38 each wyb2

-Pillsbury Grands Biscuits $1.33
use ($1/2 coupon) = .83 cents each wyb2

-Progresso Soup .83 cents
use ($1/4 coupon) = .58 cents each wyb4

-Totinos Pizza Rolls $2.33
use (.75/1 coupon) = $1.58

Also more General Mills coupons available to print here

Tuesday

Ridley's Case Lot Sale

Ridley's Case Lot Sale September 29th-October 6th

REGULAR AD ITEMS
-Duncan Hines Brownie Mix .98 cents
-Frito Lay Cheetos or Fritos 3/$5.00
-Kellogg's Fruit Snacks 2/$3.00 (wyb2 all others $1.59 each)
-Meadow Gold Sour Cream 16 oz .98 cents
-Pantene Shampoo or Conditioner $2.83
use ($5/3 coupon from Sundays paper) = $1.16 each wyb3
-PowerAde .45 cents (wyb15)
-Silk Almond milk, coconut milk, or cashew milk 64 oz $2.50
-Tillamook Yogurt cups .44 cents wyb12

CASE LOT SALE ITEMS

Meat
-50 lb cut, wrapped, and frozen standard for 4 1/2 freezer hog $69.85 (makes it $1.40 lb)
-Boneless skinless chicken breast 20 lbs $34.85 (makes it $1.74 lb)
-Breaded Chicken Nuggets or Patties 10 lbs $13.85 (makes it $1.38 lb)
-Fresh Boneless, Skinless Chicken Breast full case $59.85

Produce
-Bartlett Pears 3 lb Bag $1.67 (makes it .56 cents lb)
-Jazz Apples 3 lb Bag $1.47 (makes it .49 cents lb)
-Russet Potatoes 50 lb bag $7.87 (makes it .16 cents lb)
-Yellow Onion 25 lb Bag $3.87 (makes it .15 cents lb)

Deli Items
-Deli Fresh Cheddar Munchies 5 lbs $5.00 (makes it $1 lb)
-Deli Fresh Breaded Jumbo Chicken Breast Tenders 10 lbs $27.19 (makes it $2.71 lb)
*must purchase 10 lb bag to get this price*

Juice
-Pacific Friend Coconut Milk .75 cents (case of 24 $18.00)
-Western Family Apple Juice 64 oz $1.00 ($8.00 for case of 8)

Pasta , Oats & Rice
-Adolphus Rice 25 lb bag $11.87
-Allegra Pasta 12-16 oz .42 cents (case of 20 $8.40)
-Augason Farms Rolled Oats 50 lb $22.94
-Hinode Rice 20 lb $9.47
use ($1/1 coupon) = $8.47
-Maruchan Instant Lunch Cup Noodles 2.25 oz .24 cents (case of 24 $5.76)
-Nissin Top Ramen Noodles 3 oz .11 cents (case of 24 $2.64)
-Western Family Mac & Cheese .28 cents (caseof 24 $6.72)
-Western Family Black Beans 20 lb $15.47
-Western Family Instant Potatoes 13.75 oz $1.22 (case of 12 $14.64)
-Western Family Instant Rice 14 oz $1.17 (case of 12 $14.04)

Baking Items
-Augason Farms Wheat Gluten 15 oz $3.12 (case of 3 $9.36)
-Krusteaz Buttermilk Pancake Mix 10 lb or Mrs. Butter-worth's Syrup 2-64 oz bottles $5.94
-Natural Directions Organic Chicken Broth 2 lb .75 cents (case of 10 $7.50)
-Pendleton All Purpose Flour unbleached/bleaches 25 lb $5.98 (must purchase 2 bags to get this price)
-Pompeian Extra Virgin Olive Oil 68 oz $12.88 (case of 8 $103.04)
use ($1/1 coupon) = $11.88
-Western Family Granulated Sugar 25 lb Bag $8.98
-Western Family Vinegar 128 oz $2.37 (case of 6 $14.22)
-Western Family Table Salt 26 oz .47 cents (case of 24 $11.28)
-Western Family Cake Mix .77 cents (case of 12 $9.24)
-Western Family Cooking Oil 1 Gallon $6.84 (case of 4 $27.36)
-Western Family Clover Honey 48 oz $8.68 (case of 6 $52.08)
-Western Family Powdered or Brown Sugar 2 lb .77 cents (case of 12 $9.24)
-Western Family Dressing, dip, gravy, or seasoning mix .28 cents (case of 24 $6.72)

Canned Items
-Campbell's Chicken Noodle or Tomato Soup .58 cents (case of 24 $13.92)
use (.40/4 coupon from previous insert) = .48 cents each 
-Campbell's Cream Soups .68 cents (case of 24 $16.32)
-Musselman's Cherry Pie Filling 21 oz $1.00 (case of 12 $12)
-Nalley Chili .90 cents (case of 24 $21.60)
-Pacific Friend Mushrooms 4 oz .50 cents (case of 24 $12)
-Pacific Friend Mandarin Oranges .38 cents (case of 24 $9.12)
-Shur Saving Applesauce 24 oz .76 cents (case of 12 $9.12)
-Stella Tuna 5 oz .50 cents (case of 48 $24)
-Western Family Chili .75 cents (case of 24 $18)
-Western Family Pasta Sauce 24 oz .85 cents (case of 12 $10.20)
-Western Family Canned Tomatoes .38 cents (case of 24 $9.12)
-Western Family Tomato or Chicken Noodle Soup .40 cents (case of 24 $9.60)
-Western Family Cream Soups .58 cents (case of 24 $13.92)
-Western Family Corn or Green Beans .42 cents (case of 24 $10.08)
-Western Family Evaporated Milk .86 cents (case of 24 $20.64)
-Western Family Tomato Sauce 8 oz .20 cents (case of 48 $9.60)
-Western Family Green Chili or Jalapenos .60 cents (case of 24 $14.40)
-Western Family Tomato Paste 6 oz .38 cents (case of 48 $18.24)
-Western Family Beans or Peas .47 cents (case of 24 $11.28)
-Western Family Refried Beans .48 cents (case of 24 $11.52)
-Western Family Water Chestnuts .44 cents (case of 24 $10.56)

Other
-Emergency Essentials Food Supply 72 hour pail 14.4 lb $39.98
-Soffs Baby Wipe Refill 80 ct .74 cents (case of 24 $17.76)
-Petal Soft Toilet Paper 18 Rolls 2/$10.00
-Western Family Paper Towels 2 ply 15 rolls 2/$10.00
-Western Family Facial Tissue .92 cents (case of 24 $22.08)
-Western Family Saltine Crackers 32 oz $2.67 (case of 12 $32.04)
-Western Family Fruit or Fruit & Veggie Snax 32 ct. $3.88 (case of 6 $23.28)
-Western Family Hydrogen Peroxide 16 oz .57 cents (case of 12 $6.84)
-Western Family Pain Relief 500-550 ct. $4.94
-Western Family Cotton Swab 300 ct .94 cents
-Western Family Laundry Detergent 30 lb $6.67
-Western Family Batteries AA 24 ct $4.84
-Water Jug or Bucket with lid 5 gallon $3.94

> Ridley's Case Lot Prices vs Winco Case Lot Prices
*This is a price comparison list the first item listed is Ridley's second item listed is Winco
> -WF Tomato or Chicken Noodle Soup .40 cents (case of 24 $9.60)
>
> -WF Cream soup .58 cents (case 24 $13.92) -Winco cream soup .48 cents (case of 24 $11.58)
>
> -WF Tomatoes (diced) .38 cents (case of 24 $9.12)
> -Winco diced tomatoes .52 cents (case of 24 $12.48)
>
> -WF corn or green beans .42 cents (case of 24 $10.08)
> -Winco green beans or corn .32 cents (case of 24 $7.78)
>
> -Pacific Friend Mushrooms .50 cents (case of 24 $12)
> -Winco mushrooms .48 cents (case of 24 $11.58)
>
> -WF Tomato Sauce 8 oz .20 cents (case of 24 $9.60)
> -WF Tomato Paste 6 oz .38 cents (case of 48 $18.24)
> -Winco Tomato paste 6 oz .37 cents (case of 48 $17.98
>
> -WF Mac & Cheese .28 cents (case of 24 $6.72)
> -Winco Mac & Cheese .32 cents (case of 24 $7.68)
>
> -WF Mandarin Oranges .38 cents (case of 24 $9.12)
> -Winco Mandarin Oranges .48 cents (case of 24 $11.48)
>
> -Stella Tuna .50 cents (case of 48 $24.00)
> -Bumble Bee Tuna .45 cents (case of 48 $21.58)
>
> -WF Beans .47 cents (case of 24 $11.28)
> -Winco Beans .54 cents (case of 24 $12.98)
>
> -WF Refried Beans .48 cents (case of 24 $11.52)
> -Rosarita Refried Beans .78 cents (case of 24 $18.88)
>
> -Nalley Chili .90 cents (case of 24 $21.60)
> -WF Chili .75 cents (case of 24 $18.00)
> -Nalley Chili .83 cents (case of 24 $19.98)
>
> -WF Pasta Sauce 24 oz .85 cents (case of 12 $10.20)
> -Hunt's Pasta Sauce 24 oz .67 cents (case of 12 $7.98)
>
> -Butterfield Chicken 5 oz $1.35 (case of 24 $32.40)
> -Snow's Chicken Breast 5 oz .98 cents (case of 12 10 oz cans $23.58)
>
> -WF Peanut Butter 64 oz $6.35 (case of 6 $38.10)
> (makes them $1.81 each for 18 oz comparison)
> -Winco Peanut Butter 18 oz (case of 12 $15.98)
> (makes them $1.33 each)
>
> -Nissin Top Ramen Noodles .11 cents (case of 24 $2.64)
> -Nissin Top Ramen Noodles .12 cents (case of 24 $2.98)
>
> -Maruchan Cup Noodles .24 cents (case of 24 $5.76)
> -Nissin Cup Noodles .25 cents (case of 12 $2.98)
>
> -Augason Farms Rolled Oats 50 lb $22.94
> -Winco Rolled Oats 25 lbs $12.48 (50 lb $24.96)
>
> -Krusteaz Buttermilk Pancake Mix 10 lb $5.94
> -Winco Pancake Mix 25 lbs $18.28 (would cost $7.30 for 10 lb bag)
>
> -C&F Pinto Beans 25 lb $12.97
> -Winco Pinto Beans 25 lb $12.48
>
> -WF Black BEans 20 lb $15.47
> -Winco Black Beans 25 lb $16.98 ($13.58 for 20 lb)
>
> -Allegra Pasta 12-16 oz .42 cents (case of 20 $8.40)
> -Winco Pasta 20 lbs $16.48 (.82 cents for 16 oz)
>
> -WF Rice (Jasmine) 5 lb $4.87 (case of 6 $29.22)
> -Winco Jasmine Rice 25 lbs $14.58 ($2.90 for 5 lb)
>
> -Hinode Rice 20 lb $9.47 (makes it .47 cents lb)
> use ($1/1 coupon) = $8.47 (makes it .42 cents lb)
> -Adolphus Rice 25 lb $11.87 (makes it .47 cents lb)
> -Winco White Rice 25 lbs $9.38 (makes it .38 cents lb)
>
>
> -WF Sugar 25 lb $8.98
> -Winco 25 lb $11.98
>
> -WF Flour 25 lb $5.98 wby2 (50 lbs for $11.96)
> -Winco Flour 50 lbs $15.48 (25 lb for $7.74)
>
>
> -Water Jug or Bucket with lid 5 gallon $3.94
> -Food Storage Pail 5 gallon $3.48 lid $1.48 (combo $4.96)
>
> -Gamma Lid $5.77
> -Gamma Lid $5.58
>
> -Emergency Essential Food Supply 72 hour pail 14.4 lb $39.98
> -4 person food bucket 14 lb $45.98
>
> -WF Purified Water Bottles 24 ct. $1.98
> -Winco Water Bottles 24 ct. $1.98

Thursday

Ridley's Deals

Ridley's Deals September 15th-21st
-Bar S Bologna 16 oz .98 cents
Use ($1/3 coupon or $1/3 coupon) = .65 cents each wyb3
-Broccoli .87 cents lb
-Black Forest Fruit Snacks 40 ct. $4.77
-Cache Valley Shredded or Brick Cheese 2 lb $5.97
-Fast Fixin Meatballs 20 oz $3.48
Use ($1/1 coupon) = $2.48
-Jolly Time Popcorn $1.50
Use (.50/1 coupon from Sundays paper) = $1.00 each wyb2
-Malt O Meal Cereal 24.4-36 oz $1.94
-Roma Tomatoes .87 cents lb
-Swift Pork Picnic Roast .97 cents lb
-Tyson Boneless Skinless Chicken Breast $1.97 lb
-Western Family Cream Cheese .98 cents


General Mills Promo
*Mix or match 4 participating items and save $3.00 instantly. Prices listed below are when you buy 4.*

-Betty Crocker Specialty Potatoes .50 cents
Use (.50/2 coupon) = .25 cents each wyb2
-Betty Crocker Helpers .50 cents
Use ($1/5 coupon) = .30 cents each wyb5
or use (.75/3 coupon from previous insert) = .25 cents each wyb3
-Betty Crocker Fruit Snacks $1.24
Use ( .50/2 coupon) = .99 cents each wyb2
-Betty Crocker Baking mixes $1.24
-Betty Crocker Whole Grain Suddenly Salad $1.25
Use (.50/2 coupon from previous insert ) = $1.00 each wyb
-Betty Crocker Suddenly Pasta Salad .75 cents
Use (.50/2 coupon from previous insert) = .50 cents each wyb2
-Fiber One Bars or Cookies $1.74
Use (.50/1 coupon) = $1.24
or use (.75/1 coupon) = .99 cents
-General Mills Star Wars Cereal or Big G French Toast Cereal $1.74
-General Mills Chex Granola Mix $2.74
Use ($1/1 coupon) = $1.74
-Go Gurt Yogurt $1.24
Use (.75/2 coupon) = .87 cents each wyb2
-Nature Valley Bars $1.74
Ues (.50/2 coupon) = $1.49 each wyb2
-Nature Valley Granola Bites or Museli $2.74
Use ($1/1 coupon) = $1.74
-Old El Paso Taco Shells or Tortillas $1.25
Use (.75/1 coupon) .50 cents
-Pillsbury Rolls, Crust, Breadsticks, or French Bread $1.24
Use ($1/2 coupon if previously printed) = .74 cents each wyb2
-Progresso Soup .50 cents
use (.50/2 coupon from Sundays paper) = .25 cents each wyb2
Use ($1/3 coupon) = .17 cents each wyb3
or use (.50/1 coupon, weekly coupon will go fast) = FREE

Monday

Challenge Butter just .94 cents @ Fred Meyer this week!!!

fred_meyer_anniversary_sale_2015
-This week is Fred Meyers anniversary sale. They have a hot price on Challenge Butter 1 lb just $1.69 with in-ad coupon (limit 2). Even better is there is a high value .75/1 printable coupon making it just .94 cents!!! This is a stock up price for butter!!!!

-Click here or here to print a .75/1 coupon making it just .94 cents!!!

Thursday

Ridley's Deals Sept.1st-7th

Ridley’s Deals Sept.1st-Sept. 7th

-Arrowhead Spring Water 12 pack $1.50
-Avocados .57 cents
-Blue Diamond Almond Milk $2.50
Use(.75/1 coupon from previous insert) = $1.75
-Case of Bartlett Pears $19.97
-Chicken Tenders 20 lb case $34.88
-Extra Lean Boneless Pork Country Style Ribs $1.47 lb
-Grapes .97 cents lb
-Hunt’s snack packs .78 cents
-John Morrell Franks .50 cents
-Little Debbie Mini Donuts $1.18
(Get $5 back wyb $20 worth from Saving Star)
-Powerade .55 cents wyb15
-Swift Pork Loin Chops $1.37 lb
-Tampico 1 Gallon .94 cents
-Totino’s Party Pizza .94 cents
-Tree Top Juice 64 oz $1.25 wyb2 (all others $2 each)
-Western Family Peanut Butter or Grape Jelly $1.33
-Western Family Biscuits .27 cents
-Western Family Soft Margarine 16 oz .68 cents
-Western Family Cottage Cheese 24 oz 3/$4.00


Five Dollar Friday
*These prices are good FRIDAY ONLY!!!*

-Cache Valley Cheese Slices 5-6 oz 3/$5.00 ($1.67)
-Jolly Time Popcorn 4/$5.00 ($1.25)
Use ($1/2 coupon or $1/2 coupon) = .75 cents each wyb2
-Kool-Aid Bursts 6 pack 8/$5.00 (.63 cents)
-Land O Frost Lunch Meat 3/$5.00
Use (.75/1 coupon from previous insert) = .92 cents
-Sparkletees Sparkling Water 10/$5.00
-Sub Sandwich $5.00
-V8 Splash Juice 3/$5.00 ($1.67)
-Western Family Purified Water 24 pack 3/$5.00 ($1.67)
-Western Family Sour Cream 24 oz 4/$5.00 ($1.25)
-Western Family Chocolate Chips 11.5-12 oz 4/$5.00 (limit 4)
-Western Family Peanut Butter 16 oz 4/$5.00 ($1.25)

-Western Family Puddin Cups 10/$5.00 (limit 10)

Friday

Don't forget Ridley's $5 Friday Sale TODAY ONLY!


Ridley's $5.00 Friday Sale TODAY ONLY!!!

There are lots of great deals at Ridley's this week. Today is $5 Friday sale check out these deals...

-Arrowhead Spring Water Bottles 12 ct. 4/$5.00
-Bakery Fresh Donuts 1 Dozen $5.00
(They have BSU donuts for the game today :)
-Lean Ground Beef 2 lb packages $5.00 (that's just $2.50 lb)
-Minute Maid Orange Juice 3/$5.00 (limit 3) 
-Pork Baby Back Ribs 2 lbs for $5.00 (that's just $2.50lb)
-Totinos Pizzas or Pizza Rolls 5/$5.00
-Western Family Frozen Veggies 5/$5.00
-Western Family Paper Towels 15 ct. $5.00
-Western Family Toilet Paper 18 Big Rolls $5.00
-Western Family Peanut Butter or Grape Jelly 4/$5.00 ($1.25 each)

Wednesday

Ridley's Deals Sept.1st!!

-Check out my video to see the best deals @ Ridley's this week. Click here to watch video.

 *Sign up here for Ridley's email club and get a coupon for a FREE item with min. purchase EVERY week!!


Ridley’s Deals Sept.1st-Sept. 7th
-Aussie Shampoo or Conditioner 2/$4.00
Use ($1/2 coupon from previous insert) = 2/$3.00
-Buyers Best Potatoes 32 oz .98 cents
-Cache Valley Sliced Cheese $1.67
-Chobani Greek Yogurt .97 cents
Load ($1/2 Ibotta rebate or.75/2 Ibotta rebate) = .47 cents each wyb2
-Crest Toothpaste 2/$3.00
Use (.50/1 coupon from Sundays paper) = $1.00
or use ($1.50/2 coupon from previous insert) = .75 cents each wyb2
-Duncan Hines Cake Mix $1.50
Use (.75/2 coupon) = $1.13 each wyb2
-Freschetta Pizza 2/$8.00
Use ($1.25/2 coupon) = 2/$6.75 (makes them $3.38 each wyb2)
-Galbani String Cheese $2.98
Use ($1/1 coupon) = $1.98
-Keebler Cookies 3/$5.00
Use ($1/3 coupon from previous insert) = 3/$4.00 (makes them $1.33 each wyb3)
Or use ($1/2 coupon) = $1.17 each wyb2
also use ($1.00 off milk wyb3 cookies coupon from tearpad coupon found on keebler bus)
-Kraft BBQ Sauce .97 cents
Use (.55/1 coupon) = .42 cents
-Land O Frost Bistro Lunch Meat $1.67
Use (.75/1 coupon from Sundays paper) = .92 cents
-Libby’s Veggies .64 cents
Use ($1/4 coupon) or ($1/4 coupon from previous insert) = .39 cents each wyb4
-Nestle or Wonka Candy .50 cents
-Oakdell Medium Eggs 5 Dozen Eggs $5.97
-Old Spice Deodorant $2.00
Use ($2/2 coupon from Sundays paper) = $1.00 each wyb2
Or use ($1/1 coupon) or use ($1/1 coupon) = $1.00
Also load (.20 cent Ibottarebate) = .80 cents!
-Progresso Soup $1.25
Use ($1/3 coupon) = .92 cents each wyb3
-Secret Deodorant $2.00
Use ($2/2 if included, from Sundays paper) or use ($2/2 coupon) = $1.00 each wyb2
-Shasta Soda 12 pack $2.00
-Shasta 2 Liter Soda .68 cents
-Silk Almond or Coconut Milk 64 oz $2.84
Use (.75/1 coupon) = $2.09
-Sunny D Fruit Chillers .94 cents
-Tyson Boneless Skinless Chicken Breast $1.97 lb
-Van Camp’s Pork & Beans .50 cents
-Western Family Twin Pops 12 ct. $1.18
-Western Family Sour Cream 16 oz .92 cents
-Wetsern Family Medium Cheese (shredded or brick) 2 lb $4.97
-Western Family Olives .74 cents
-Yoplait Yogurt Cups .48 cents
Use ($1/10 coupon) = .38 cents each wyb10

FILL IT FRESH PRODUCE PROMO
*Fill the provided produce bag (at the store) with participating produce and fill the bag for just $10!! No limit! Here is a list of participating produce…

-Cauliflower
-Cucumbers
-Eggplant
-Gala Apples
-Pears
-Peppers
-Pineapple
-Red Grape Tomatoes
-Red or Russet Baker Potatoes
-Whole or sliced mushrooms 8 oz



Five Dollar Friday
*These prices are good FRIDAY ONLY!!!*

-Arrowhead Spring Water 12 8oz bottles or 12 12 oz bottles 4/$5.00 ($1.25)
-Original Creamies Ice Cream Bars 6 ct 3/$5.00 ($1.67)
-Pork Baby Back Ribs 2 lb $5.00
-Red Vines 5/$5.00
-Totinos Party Pizza or Pizza Rolls 5/$5.00
-Western Family Peanut Butter 4/$5.00 ($1.25)
-Western Family Grape Jelly 18 oz 4/$5.00 ($1.25)
-Western Family Paper Towels 15 ct. $5.00
-Western Family Toilet Paper 18 Rolls $5.00

Thursday

FREE Horizon mac & cheese, cheap nutella & sunrype @ Albies!



*I went to Albertson's to stock up on the FREE Horizon Organic Mac & Cheese. I got 30 items for under $5.00 and saved over $45.00!! Love coupons :)

-Click here to see how to get the Horizon Mac & Cheese for FREE!
-Nutella & Go .75 cents wyb10
use 5 (BOGO coupon from previous insert) or use (BOGO coupon) = .37 cents each wyb10
Sunrype Fruit Strips .25 cents
use (BOGO coupon) or use (BOGO coupon) = .13 cents each wyb2

Wednesday

FREE Horizon Organic mac & cheese @ Albertsons!!!

Horizon Organic Mac & Cheese is on sale at Albertson's this week for .50 cents each wyb4
use the coupons below to get them for FREE!!!!

-Horizon Organic Mac & Cheese .50 cents each wyb4
use ($1.10/2 coupon) = FREE (make .10 cents!)
or use ($1/2 coupon) or ($1/2 coupon) = FREE

Ridley's Deals Aug. 25th-31st



*Click here to watch this week's video to see what the best deals are at Ridley's


Ridley’s Deals August 25th-Augst 31st
-Bic Pens .32 cents 
use ($1/2 coupon from previous insert) = FREE
-Cantaloupe .47 cents lb
-Cache Valley Cheese 2 lb $5.97
-Grapes $1.27 lb
-Hershey’s Candy .50 cents
-Herbal Essence Hair Care $2.00
Use ($3/3 coupon from previous insert) = $1.00 each wyb3
-Huggies Wipes $1.50
Use (.50/1 coupon) = $1.00
-Kotex $2.50
Use ($1/1 coupon) = $1.50
-Langer’s Juice Blend 101 oz 2/$5.00 wyb2
-Lance Crackers $1.67
Use ($1/2 coupon) = $1.17 each wyb2
-Land O Frost Bistro Favorites Lunch Meat $2.18
Use (.75/1 coupon from previous insert) = $1.43
-Leaf Lettuce .98 cents
-Nissin Cup Noodles .25 cents
Use (buy2get1 free coupon) = 3/.50 cents (makes them .16 cents)
-Powerarde .50 cents wyb15
-Shasta Soda 2 Liter .67 cents
-Speed Stick Deodorant $1.92
Use (BOGO coupon from Sunday’s paper) = .96 cents each wyb2
-Sunbelt Cereal or Granola Bars $1.67
Use (.25/1 coupon from Sundays paper) = $1.42
Or use (.75/1 coupon ) = .92 cents
-Swift Pork bone-in sirloin roast .87 cents lb
-V05 Shampoo or Conditioner .89 cents 
use (.50/2 coupon from previous insert) = .64 cents each wyb2
-Western Family Pork & Beans .50 cents
-Western Family Ketchup, Mustard, or Relish .87 cents
-Western Family Olives .84 cents
-Western Family Purified Water 24 pack $1.92
-Western Family Fruit Snacks .97 cents
-Western Family Cottage Cheese 1 lb .84 cents
-Western Family Hand Sanitizer .94 cents
-Western Family Aluminum Foil .94 cents


                                                          
                                           -Western Family Nail Polish Remover $1.99
use (Email coupon) = FREE with $20 purchase

*Don't forget to sign up here to recieve Ridley's emails every week, which includes a coupon for a FREE item (with minimum purchase) every week!!!

One Gallon White Milk - Any Brand
-Buying milk, eggs, pasta, produce, etc. at Ridley's this week??? If so make sure to check out all the great Ibotta rebates and earn cash back on your groceries. :)

Thursday

Ridley's Deals Aug.19th-24th

Ridley's Family Markets
-Click here to watch this week's Ridley's video

Ridley’s Deals Aug.18th-24th
-Boneless Pork Sirloin Chops $1.57 lb
-C&H Powdered or Brown Sugar 2 lb $1.50
Use (.75/2 coupon) = $1.13 each wby2
-Pork Picnic Roast .97 cents lb
-Flipz Pretzels 4.5-5 oz $1.00
Use ($1/2 coupon) = .50 cents each wyb2
-Frito Chips 3/$5.00
-Natural Directions Broth 32 oz .97 cents
-Nutella 13 oz $2.82
Use ($1.50/1 coupon from previous insert) or ($1.50/1 coupon) = $1.32
-Pompeian Olive Oil 32 oz $7.82
Use ($1/1 coupon) = $6.82
-Powerade .50 cents wyb15 (limit 30)
-Seedless Grapes .97 cents lb
-Seedless Watermelon .38 cents lb
-V8 V-Fusion Energy Drink 3/$1.00 (.33 cents each)
-Western Family Shredded Cheese 2 lb $4.97
Use ($1/1 Rildey’s email coupon) = $3.97
-Western Family Diced Tomatoes .50 cents


Mix or match 6 participating GM items and save $4.00 instantly.
(Prices listed below are after $4 instant savings, must buy in quantities of 6 to get these deals.)

-Betty Crocker Suddenly Pasta Salad .84 cents
Use (.50/2 coupon) = .59 cents each wyb2
-Betty Crocker Supreme Brownie Mix or Dessert Mix $1.34
Use (.75/1 cookie mix coupon) = .59 cents
-Betty Crocker Fruit Snacks $1.33
Use (.50/2 coupon) or (.50/2 coupon from previous insert) = $1.08
-Fiber One Cookies $1.84
Use (.50/1 coupon from previous insert) = $1.34
-Fiber One or Nature Valley Bars $1.84
Use (.50/1 coupon from previous insert) or (.60/1 coupon) = $1.34
-General Mills Cereal $1.84
Use ($1/2 or .75/1 coupon) = $1.09-$1.34
Or use ($1/1 coupon) = .84 cents
-Go-Gurt $1.34
Use (.35/1 or .75/2 coupon from previous insert) or (.75/2 coupon) = .99 cents!
-Old El Paso Taco or Tortilla Shells $1.34
Use ($1/3 coupon) = $1.01 each wyb3
-Pillsbury Toaster strudel $1.34
Use (.50/1 coupon from previous insert) or (.50/1 coupon) = .84 cents
-Pillsbury Cookie Dough or Biscuits $1.84
Use (.50/1 coupon) = $1.34
-Totino’s Pizza Rolls 17.4-19.8 oz $2.34


Mix or Match 4 participating items (prices listed below are after instant savings)
-A1 Steak Sauce 10 oz $2.74
use (.55/1 coupon from Sundays paper) = $2.19
-Bull’s Eye BBQ Sauce 17.5-18oz .67 cents
-Capri sun 10 ct. $1.64
use (.75/3 coupon from Kellogg's/Keebler flyer) =$1.39
-Kraft Cheese Singles 16 oz $2.22
Use (.60/2 coupon) = $1.92 each wyb2
-Kraft Mac & Cheese 5 ct. $3.24
(watch for peelie coupon for FREE box of Capri Sun with purchase)
-Kraft Mayo or Miracle Whip $2.74
(watch for $1/1 peelie coupon) = $1.74
-Oscar Mayer Lunchables (with drink) $2.72
Use ($1/1 coupon) = $1.72

-Oscar Mayer Deli Fresh Lunch Meat 7-9 oz $2.72

Monday

FREE Coupon Class Tonight!


FREE Coupon Class TONIGHT @ Caldwell Library 6pm-8pm. Click here for all the details.

Wednesday

Ridley's Deals & Hot Produce Promo!!

 
*Click here to watch my video and see how to do the Fill It Fresh Produce $10 Promo

Ridley’s Deals Aug.11th-17th

-Beech Nut just Natruals Stage 2 Baby Food .87 cents
Use ($1/3 coupon) = .54 cents each wyb3
-Cantaloupe or Seedless Watermelon .38 cents lb
-Don Julio Flour Tortillas .88 cents
-Eggo Waffles 3/$3.00 wyb3
Use ($1/2 coupon from previous insert) = 3/$2.00
-Jet Puffed Marshmallows .97 cents
-Malt-O-Meal Cereal 24-36 oz 2/$5.00
Use ($1.50/2 coupon) = 2/$3.50 (just $1.75 per bag wyb2)
-Pepsi 2 Liter .88 cents each wyb3
-Sure-Jell Pectin $1.84
load ($1/1 Ibotta rebate) = .84 cents
Also use tearpad coupon (Free sugar up to $2.00 wyb1) 
-Tyson Boneless Skinless Chicken Breast $1.97 lb
-Tyson Frozen Chicken 26-32 oz $4.48
Use (.50/1 coupon from Sundays paper) = $3.98
-V05 Shampoo or Conditioner .74 cents
Use (.50/2 coupon from Sundays paper) = .49 cents each wyb2
-Western Family Shredded Cheese 3/$5.00
Load (.20 cent Ibottarebate) = $1.47
-Western Family Granulated Sugar 10 lb Bag $3.84
-Yoplait 8 ct. or Go-Gurt 16 ct. $3.84
-Western Family Sliced Bacon 12 oz $1.97


FILL IT FRESH PROMO $10 SALE
*Mix or match the following participating produce and fill the bag for just $10!! Here is a list of participating produce…

-Bell Peppers (red, green, orange, or gold)
-Cello Lettuce
-Cauliflower
-Cucumbers
-Cello Carrots
-Fresh Nectarines or Peaches
-Fresh Bartlett Pears
-Red Grape Tomoatoes
-Red or Russet Baker Potatoes
-Small Grapefruit

Mix or Match participating items and get them for .72 cents each wyb10
-Avocados
-Bar S Franks 16 oz
-Chef Boyardee Pasta
-Duncan Hines Chocolate Frosting or Brownie Mix
-Hunt’s Manwich
-Hunt’s Snack pack 4 ct.
-Kool Aid Burst 6 ct.
-Michelina’s Zap Ems Entrees
-Rosarita Refried Beans
-Theater Candy

Five Dollar Friday
*These prices are good FRIDAY ONLY!!!*

-Bar S Deli Shaved Lunch meat 3/$5.00 ($1.67)
-Boneless Chops 3 lb package $5.00 (makes it $1.67 lb)
-Boneless Skinless Chicken Breast 3 lb package (makes it $1.67 lb)
-Crest Toothpaste 4/$5.00
Use ($3/3 coupon from previous insert) = .25 cents each wyb3
-Nestle Pure Life Water Bottles 24 pack 2/$5.00 (limit 2)
-Nutella 13 oz 2/$5.00
Use ($1.50/1 coupon) or ($1.50/1 coupon from Sundays paper) = $1.00!
-Polar Treat Orange Cream bars 20 ct. 2/$5.00
-Western Family Toilet Paper 18 Big Rolls $5.00
-Western Family Paper Towels 15 ct. $5.00
-Western Family Apple Juice 64 oz 5/$5.00 (limit 5)
-Welch’s Fruit Snacks 40 ct. $5.00
Use (.50/1 coupon) = $4.50

Ridley's Deals!

Wally World Woman, Walmart Deals, Price and Ad Matching, Savings, Money Maker, Extreme Couponing, Coupons, Grocery Shopping, Freebies, Sales
-Click here to see this week's Ridley's deals video. :)

Friday

Grand Opening Sale @ Grocery Outlet in Caldwell tomorrow! Hot Hot Prices!!

*There is a new Grocery Outlet in Caldwell now. Their Grand Opening is tomorrow. Go here to read all about it. I went to their soft opening yesterday and they have some super hot deals!! Visit their Facebook page for a $5 off your $25 purchase offer to save even more!! Check out some of these deals....

Cascadian Farm Organic Berry Cobbler Granola .99 cents

Bear Naked Granola $1.47

Cascadian Farms Organic Apricot Jam .99 cents

Nature's Wild Grown Chia Seeds $2.99

Annie's Organic Bunny Grahams .99 cents

Annie's Organic Cheddar Bunnies .99 cents 
Annie's Organic Cheddar Snack Mix .25 cents!!!

Annie's Organic Bunny Grahams .25 cents!

Annie's Organic Snack Packs Bunny Grahams 6 ct .97 cents!!

Newman's Own Alphabet Cookies .99 cents

Annie's Cheddar Squares .25 cents!

Ocean Snack Seaweed Chips .99 cents

Green Giant Multigrain Sweet Potato Chips .50 cents!!

Integrity Farms Organic Sweet Peas or Green Beans $2.99

Dole Bananas 3 lb pack $1.99

Ground Sage .33 cents!

Fresh Cilantro .50 cents bunch

Fresh Spinach $2.99

Whole Earth Veggie Chips $3.99

Marie's Creamy Ranch Dressing $1.29

Greek Yogurt Cups with granola & fruit .50 cents

Guerrero White Corn Tortillas 18 ct. $1.29 

Duncan Hines Yellow Cake Mix .25 cents!!

Oreo Ice Cream Bars .25 cents!!

Aloe Vera Drink 2/$1.10

Sunsweet Prune Juice .99 cents!

Fiber One Streusel Bars 12 ct. $1.99

Sweet Cow Sweetened Condensed Milk $1.29

Nature Valley Protein Granola .99 cents

Distilled White Vinegar 1 Gallon $2.49

Reese's Puffs Bars .50 cents!

Duncan Hines Brownies .50 cents

Special K Blueberry Bars 6 ct .99 cents

Special K Pastry Crisp 30 ct. $3.99

Betty Crocker Corn Bread Mix .33 cents

Greek Yogurt Bars 12 ct .50 cents!!!

Long Grain Brown Rice 1 lb .69 cents!

Betty Crocker mac & cheese .33 cents

Fiber One Cookies or Betty Crocker Fruit Roll Ups .99 cents

Pudding Cups 6 pack .50 cents

Nestle Crunch Bars 6 pack .50 cents

Chex Mix .99 cents

Boom Chicka Puffs .99 cents

Boulder Canyon Rice & Bean All Natural Chips .69 cents!!! 

Herdez Blue Corn Tortilla Chips .87 cents

Naked Juice $2.99

Meadow Gold Gallon Milk $1.99 
Tillamook Sour Cream 1 lb .99 cents

Kellogg's Fruit Snacks 70 ct. $7.99

FEEDJIT Live Traffic Feed